Chia Tohumu’nun Faydaları

Chia tohumu, sağlıklı beslenmenin bir parçası haline geldi!

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilen bir bitki, bir tohumdur. Salatalarımıza, yoğurda, çorbalara ve smoothielere tıpkı baharat ekler gibi ekleyip doğrudan tüketebiliyoruz. Chia tohumunu hem buğday tohumu gibi tane tane hem de sıvı besinlerle karıştırıp jel kıvamında tüketmek mümkün. İşte bu şekilde kullanım da çok fazla tarife eklenme şansı veriyor. Zaten chia tohumunun belirgin, keskin bir tadı ya da kokusu olmadığı için özellikle yemek seçen çocuklarda, her şeyi beğenmeyen kişilerde hiç fark edilmeden besinlere eklemek kolaydır

  • Chia tohumunun bitkisel protein içeriğiyle metabolizmanızı hızlandırarak, kış boyunca biriken yağlarınızdan kurtulmaya başlayabilirsiniz.
  • Kilo verenlerin en önemli sorunlarından birisi olan yağla birlikte kas kaybı da chia tohumu tüketimiyle önlenebilir. Zira hem diyet yapıp hem de kasları güçlendirebilmenin yolu diyet listenize günde 1 yemek kaşığı kadar chia tohumu eklemektir.
  • Kilo verme sürecindeki kalorisiz beslenme çoğu zaman enerji kaybına da yol açabiliyor. Oysaki chia tohumu eşsiz bir enerji kaynağıdır ve diyeti uzun süre devam ettirebilmeyi kolaylaştırır.
  • Kilo alma ya da kilo verme (bazen kilo vermeye çalışırken çok sağlıksız yöntemler uygulanabiliyor) dönemlerinde yanlış beslenmeden kaynaklı olarak bağırsaklara yerleşen toksinlerden kurtulmak için de chia tohumlu tariflerden faydalanmak gerekiyor. Zira chia tohumu sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekleyerek kabızlık, ishal gibi sindirim sorunlarını yok ediyor.
  • Düzenli olarak chia tohumu tüketimi sayesinde mide ve bağırsak sağlığı desteklenir, temizlenir.
  • Chia tohumu, Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Hal böyle olunca da beyin fonksiyonları, sinir sistemi, zihinsel gelişim ve işlevler de chia tohumu tüketiminden olumlu etkilenir.
  • Omega 3 yağ asitleri, zihinsel sağlığın ve performans artışının yanı sıra, daha kısa sürede, daha az miktarda besinle doyma olanağı sağlar ve uzun süre tok tutar. Bu da aslında diyet yapanların en çok istedikleri durumdur. Sık sık acıkmak, tatlı ve abur cubur krizine girmek diyet programlarına devam etmeyi zorlaştırıyor.
  • Chia tohumu kemikleri destekleyici, kemik gelişimini artırıcı kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Hal böyle olunca vejetaryenler ve laktoz intoleransı olanlar için chia tohumu çok mantıklı bir alternatif haline geliyor. Zira düzenli olarak chia tohumu tüketimi sayesinde kas ve kemik gelişimi desteklenebilir, özellikle yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesi, kas kaybı gibi sorunlar da önlenebilir. Bu bakımdan hem gelişme çağındaki çocukların hem de menopoz, osteoporoz dönemindeki yetişkinlerin beslenmesinde chia tohumuna yer verilmesi önem taşıyor.

Healthymealhouse’un size özel olarak hazırladığı chia tohumlu lezzetli tariflerimiz ve daha birçok fit ve lezzetli tariflerimiz ile çok yakında sizlerleyiz.

Sağlıkla kalın..

Dyt. Ayşe Nur ULUCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir