Koronaya Karşı Sağlıklı Beslen!

Dünya Sağlık Örgütü’nün artık bir pandemi olarak kabul ettiği koronovirüs hastalığı (Covid-19) ülkemizde de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Ve pandemi nedeniyle hastaneler dolup taşıyor. Tıbbın babası Hipokrat, 2 bin 500 yıl önce “Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun” demiş. Yani yiyecekler bizim için sadece enerji sağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir! Hatta bazı besinler var ki birtakım hastalıklarla savaşırken vücudu destekleyerek daha hızlı iyileşmeye yardımcı oluyorlar.

Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır
Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak görülebilen sorunlar nelerdir?
Sağlıksız ve dengesiz beslenme ile enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok akut hastalığın da ortaya çıkış riskinde artış söz konusudur. Ülkemizde ve dünyada beslenmeye bağlı olarak en sık görülen sağlık sorunu obezitedir. Fazla kiloluluğun ileri bir boyutu olan obezite; kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hormonal hastalıklar ve metabolik sendrom gibi birçok hastalığın en önemli risk faktörlerinden bir tanesidir. Sağlıksız, dengesiz veya yetersiz beslenme durumunda ortaya çıkan kötü beslenme tablosu, tıp dilinde malnütrisyon olarak adlandırılır. Malnütrisyon ile birlikte sıklıkla görülen sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:
Vitamin ve mineral eksiklikleri
Zayıflık
Tiroid hastalıklar
İnfertilite (kısırlık)
Büyüme ve gelişim geriliği
Sık geçirilen enfeksiyonlar
Unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü ve bilinç bulanıklığı
Yorgunluk ve halsizlik
Anemi (kansızlık)
Organ fonksiyonlarında bozulmalar
Kemik ve eklem hastalıkları
Kas kaybı (sarkopeni) ve kas gücünde azalma

Sağlıksız, dengesiz, yetersiz veya aşırı beslenmenin uzun süreli olarak devam etmesi halinde çok daha ciddileşebilen ve ölüme kadar ilerleyebilen sağlık sorunlarının ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Healthymeal house olarak sizlerin ileride karşılaşabileceğiniz bu tarz kronik hastalık riskine karşı korumak, bağışıklığınızı daha da güçlendirmek için sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.  Çok yakında sizlerleyiz

Koronaya karşı sağlıklı beslenelim ve maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım:)

Sağlıklı günler..

Dyt.Ayşe Nur ULUCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir